1. Myšlienková mapa

Ak práve nevieš nájsť tie správne slová, nájdi aspoň veľký papier a pero. Pokojne aj pár zvýrazňovačov alebo farbičiek. Myšlienková mapa je metóda, ktorá ti pomôže usporiadať si svoje nápady pomocou kreatívnej schémy. Návodov nájdeš hneď niekoľko, no a je len na tebe, či zvolíš klasickú kreslenú formu alebo digitálnu verziu.

2. Písanie v časovom limite

Na prvý pohľad možno zvláštny tip, pretože si pomyslíš: “Horko-ťažko sa mi hľadá čo i len prvá veta, nie to ešte písať pod tlakom a stresom!“

Ale kdeže, o to vôbec nejde. Princíp tohto cvičenia je veľmi jednoduchý - nechať myšlienkam voľný priebeh a upravovať až po určitom čase. Určite sa ti už neraz potvrdilo, že deadline je niekedy tá najlepšia inšpirácia. Málokto sa vie pustiť do práce, ak nie je naozaj tlačený časom. Ak si jeden z tých šťastlivcov, ktorých žiadny termín netlačí, skús toto nevinné cvičenia a uvidíš, že výsledky ťa milo prekvapia.

3. Bezmyšlienkovité/automatické kreslenie

Na tom, či ti kreslenie v detstve išlo alebo nie, vôbec nezáleží. Uvoľni myseľ, nechaj sa unášať farbami, tvarmi a naber novú inšpiráciu. Ak patrilo kreslenie medzi tvoje hobby ešte v školských laviciach, možno je teraz tá správna chvíľa vrátiť sa k niečomu, čo ti vždy robilo radosť.

4. Nájdi veciam netypické využitie

Táto hravá technika ťa má vytrhnúť z myšlienkových stereotypov a prinútiť ťa myslieť inak a hlavne kreatívnejšie. Svietnik nemusí byť vždy len romantickou dekoráciou a možno budeš prekvapený/á, koľkými možnými spôsobmi sa dá použiť kôs na bielizeň alebo váza na kvety.

5. Zapisuj si svoje nápady

Počas dňa nám hlavou preletia tisícky myšlienok. Tak prečo to nevyužiť? Veľa zaujímavých vecí nám napadne pred spaním alebo v sprche. Nedovoľ, aby ti všetky dobré nápady len tak nevyfučali z hlavy ako bublinky zo silvestrovskej (dosaď si svoje) Pepsi Coly.

6. Uprac si na pracovnom stole

Nie je žiadnou novinkou, že ak chceš mať čistú myseľ, nezaškodí, ak si najskôr upraceš aj priestor za ktorým denno-denne pracuješ. Aj taký malý krok ako je upratanie svojho pracovného priestoru môže mať veľký dopad na efektivitu tvojej práce. S upratovaním však opatrne, hlavne ak pracuješ z domu. Medzi rýchlym uprataním a nenápadnou prokrastináciou je veľmi tenká hranica.

7. Vyskúšaj písanie druhou rukou

Možno si to už niekedy skúšal/a ešte v detstve, len tak zo srandy a zvedavosti. Ak niečo kreativite neuškodí, tak je to určite pomyselný návrat do čias, keď sme boli deťmi a svet bol gombička. Toto jednoduché cvičenie ťa nebude stáť veľa úsilia ani času, no rozhodne ťa privedie na nové myšlienky.

8. Rozmýšľaj nahlas

Že aká krásna technika. Niekedy sú riešenia našich malých i veľkých problémov oveľa jednoduchšie než si myslíme. A niekedy len potrebujeme o veciach popremýšľať trochu inak – a to NAHLAS. Rozmýšľanie nahlas je jednou z ciest, ako pochopiť súvislosti lepšie a vidieť náš zhluk myšlienok o čosi jasnejšie.

9. Nájdi si svoju kreatívnu rutinu

Všetci máme svoje každodenné rutiny. Prečo si teda neposvietiť aj na tú pracovnú? Môže to byť čokoľvek, čo ťa naladí na „pracovnú vlnu“ a pomôže ti chytiť ten správny flow. Ide o tzv. hlbokú prácu, pri ktorej ti ide všetko ľahko a rýchlo. Niekomu pomáha obľúbený hudobný album, niekomu (naopak) hudba prekáža a vystačí si iba so zvukom dažďa alebo ruchom kaviarne. Hľadaj čas, spôsob a okolnosti, počas ktorých sa ti tvorí najlepšie.

10. Príroda, príroda a ešte raz príroda

Len márne by sme hľadali viac pokoja, krásy, inšpirácie a dokonalosti niekde inde než v prírode. Túto milú desiatku sme nemohli ukončiť ničím iným, ako overeným liekom na telo, dušu a všetky svetské problémy. Ak ti nepomáha nič iné, vyraz na dlhú prechádzku alebo výlet do prírody.

Tip na záver: Možno háčik nie je v tom, že nemáš žiadne nápady. Možno sa ti na danú aktivitu len ťažko sústredí. A preto v tejto chvíli mrkni na pár šikovných aplikácií, ktoré ťa donútia zamakať.