Podnikatelia, stratégovia, vynálezcovia, nositelia Nobelových cien aj umelci. Tí najúspešnejší majú pevnú dennú rutinu, ktorú aj napriek nabitému rozvrh nemôžu vynechať. Vedia totiž, že niektorým svojim zvykom vďačia za odpočinutú myseľ, väčšiu produktivitu, kreativitu a pokoj. Nemusí to byť len večerný kúpeľ, čítanie knihy alebo prechádzka pred spaním.

Vtesnať všetko do dvadsiatich štyroch hodín môže byť poriadna fuška, keďže podľa výskumu o spánku Sleep Foundation potrebuje dospelý človek spať aspoň sedem až deväť hodín. Optimálne je chodiť spať hodinu pred polnocou a vstávať okolo siedmej.

Výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo

Thomas Edison vraj spánok neznášal a chcel mu dať čo najmenej životného času. Americký prezident Donald Trump sa chváli, že cez noc v posteli vydrží maximálne štyri hodiny. Napodobňovať ich ti ale neodporúčame, aby si to neodnieslo tvoje zdravie. Ak chceš zo spánku vyťažiť čo najviac, skús aspoň hodinu pred spaním do postele trochu poľaviť. Inšpirovať sa môžeš zdravými návykmi tých najúspešnejších ľudí na svete.

1. Čítaj si ako Bill Gates

Spoluzakladateľ impéria Microsoft si každý večer vyhradí hodinu, kedy číta. Bez ohľadu na to, ako neskoro ide spať si chce prečítať aspoň niekoľko stránok. Aj preto sa mu darí "zdolať" jednu knihu týždenne a rád ich dopĺňa na svoj zoznam kúskov, ktoré by si mal prečítať každý.

2. Vypni si telefón ako Sheryl Sandberg

Prevádzková riaditeľka Facebooku, na rozdiel od mnohých z nás, svoj feed už večer neprechádza. Hodinu pred spaním si vypne telefón, aj keď v jednom rozhovore vyhlásila, že je to zvyk, ktorý jej stále nejde ľahko.

3. Daj si horúcu vaňu ako Arianna Huffington

Zakladateľka amerického vplyvného média The Huffington Post si prešla syndrómom celkového vyčerpania, kedy omdlela vo svojej kancelárii a zlomila si kľúčnu kosť. Odvtedy spí najmenej sedem hodín denne a každý večer pred spaním si dopraje horúci kúpeľ, vďaka ktorému sa skvele uvoľní.

4. Medituj ako Oprah

Jedna z najslávnejších moderátoriek na svete síce patrí k naozaj vyťaženým ľuďom, napriek tomu sa už niekoľkokrát vyjadrila, že si vždy nájde čas na rannú aj večernú meditáciu. Má na to dokonca svoju vlastnú aplikáciu.

5. Vynechajte kávu ako Elon Musk

Miliardár sa priznal, že niekedy trpel silnou závislosťou na kofeíne. Denne vypil 8 diétnych nápojov Coca – Cola a dve šálky kávy. Ak si nedokážeš ani večer odoprieť svoj flat-white, určite mu rozumieš. Príliš veľa kofeínu ale nezlepšuje pozornosť. Naopak, cítiš sa potom napäto a nemôžeš si v noci poriadne oddýchnuť.