O čom to vlastne hovorím? No predsa o našich každodenných povinnostiach. Nie je to žiadny nadprirodzený jav, ale bežný deň smrteľníka. Prokrastinujeme kedy sa len dá a k zadaniam nás dokope len hrozivo vyzerajúci deadline.

V tomto článku preto nájdeš viacero typov aplikácií, ktoré ti pomôžu sadnúť si za stôl, pustiť sa do toho a nakoniec si vychutnať ten sladký pocit dobre odvedenej práce.

Keď príde na plnenie úloha a povinností s veľkou pravdepodobnosťou riešiš to, že:

- musíš vedieť čo máš urobiť,

- pravdepodobne to bude (ale nemusí) zahŕňať nejakú tú prácu s textom,

- potrebuješ sa na to plne koncentrovať, inak tvoja práca nebude efektívna.

1. Organizuj si svoju prácu prehľadne

Ak si „oldschoolový klasik”, tak ti postačí pero, papier a pár zvýrazňovačov. Či tomu veríš alebo nie, veci spísané máme väčšiu tendenciu splniť. Naozaj, nemyslím si to len ja. Ak si nadšenec technológií a na svoj digitálny TO DO list nedáš dopustiť, dovoľ mi vymenovať pár aplikácií, ktoré stojí za to minimálne vyskúšať.

Viem si predstaviť, že taký Wunderlist, Trello alebo Evernote pozná asi každý, kto niečo podobné už v minulosti hľadal. Počul si však aj o aplikácii ako Todoist, Any.do alebo TickTick?

Napríklad taký Todoist si môžeš prepojiť aj s Google kalendárom a mať tak vo veciach ešte lepší prehľad. Zbieraš tam aj tzv. karma points, ktoré ťa motivujú splniť povinnosti včas. Milo prekvapí tiež automatické plánovanie úloh.

 

Na druhej strane stojí Any.do, ktoré zase nemá tak sofistikované plánovanie, no za to ponúka širší výber oku lahodiacich (grafických) tém a celkovo, užívateľské rozhranie je o čosi krajšie. TickTick sa zase môže pochváliť pokročilejším kategorizovaním úloh (priečinky, listy, tagy).

2. Jednoducho začni

Presne tak, začať pracovať na danej úlohe býva častokrát to najťažšie. Už len tá predstava nám v mysli vytvára ďalších tristotisíc možností, čo by sme mohli spraviť ešte predtým, než sa pustíme do práce. Odrazu je neporiadok v izbe tak neúnosný, dusíme sa prachom na poličke a spontánne sme si spomenuli, že v chladničke zíva poloprázdny kečup k sobotňajším párkom, však? :)

Nezáleží na tom, či si profi písalek na plný úväzok, kreatívec alebo potrebuješ odovzdať záverečnú prácu. Písať tak či onak musíš. Bez „teplej stoličky” a maximálnej koncentrácie to veru nepôjde. Preto odporúčame všetkými desiatimi (z desiatich) Focus writer, dostupný pre rôzne operačné systémy alebo Write Room (Mac).

Jediné, čo s týmito aplikáciami môžeš je hádaj čo...

...presne tak, PÍSAŤ!

3. Chyť ten správny flow

...a za žiadnu cenu sa z neho nenechaj vytrhnúť. V dnešnej dobe nás ľahko rozptýli akákoľvek maličkosť viac než kedykoľvek predtým. Pomôž si preto šikovnými aplikáciami, ktoré ti zablokujú sociálne siete či konkrétne weby, a tiež efektívne rozdelia tvoj čas na ten pracovný a odpočinkový.

Takže pekne po poriadku.

Aplikácii na blokovanie neželených webových stránok a sociálnych sietí dnes máme naozaj požehnane. Najprv spomeniem tie najpopulárnejšie ako Offtime alebo Freedom. Za zmienku určite stojí aj aplikácia Cold Turkey alebo FocusMe. Všetky spomenuté aplikácie majú trošku rozdielnu funkcionalitu a dizajn. V konečnom dôsledku sú tu na to, aby zabránili nezmyselnému blúdeniu po internete a posunuli tvoju produktivitu na vyšší level.

 

Nuž a čo s tým časom?

Ak si o tom ešte náhodou nepočul/a, vyskúšaj takzvanú pomodoro techniku. V princípe ide o striedanie 25 minútových pracovných blokov s krátkymi 5 minútovými prestávkami. Po prvých štyroch striedaniach (25 + 5 min.) nasleduje dlhšia, 10-15 minútová pauza. Šikovný časovač nájdeš aj tu.

Treba myslieť na to, že každému vyhovuje trochu iný štýl práce. Preto si vyskúšaj viacero techník i aplikácií. Verím, že dnes je z čoho vyberať, a tak postupne aj ty nájdeš spôsob, ktorý ti sedí najviac.

Čo viac dodať, hor sa do práce!