Stačí pritom pochopiť a aplikovať zopár základných pravidiel finančnej gramotnosti a mať trocha sedliackeho rozumu. Často totiž nepremýšľame nad takzvanými nákladmi premeškanej príležitosti a v snahe ušetriť sa uchyľujeme k nesprávnym rozhodnutiam, ktoré nás v konečnom dôsledku vyjdú drahšie.

Zrátaj si všetky príjmy i náklady

Začni si zapisovať alebo inak zaznamenávať všetky svoje náklady počas mesiaca, nech vieš, za čo utrácaš. Pokiaľ si takú štatistiku sám pre seba nebudeš viesť, nikdy nezistíš, kde máš priestor na lacnejšie a efektívnejšie riešenie. Utrácaš napríklad 15 % zo svojej výplaty za kávu zo stánku? Pritom si ju môžeš pripraviť doma, vziať si ju so sebou do téglika a vydať za ňu len 5 % z výplaty. To ale nezistíš, dokiaľ si to nespočítaš.

Nezabudni do zoznamu útrat zahrnúť i všetky trvalé platby – nájomné, internet, telefón, poistenie. I tam ti môže unikať nejaká tá koruna, čo nie je na prvý pohľad zjavné. Aby bola štatistika úplná, ber do úvahy komplet všetky príjmy, i tie vedľajšie.

Odkladaj si a zváž i investovanie

Urči si sumu, ktorú si budeš každý mesiac dávať bokom. Môže to byť napríklad 10 % z tvojho príjmu. Uskromni sa, aby sa ti podarilo vyjsť s tým, čo ti zvýši. Vyplatí sa ti to. Až raz príde nejaký nečakaný výdaj, či už pôjde o nový počítač, alebo napríklad o rozšírenie vzdelania, budeš pripravený/á. Takáto záloha sa vždy hodí.

Rovnako príde vhod mať nejakú rezervu na svojom bežnom alebo sporiacom účte, kam môžeš vždy siahnuť. Na väčšine sporiacich účtov sa však tvoje financie úročia len minimálne (alebo dokonca vôbec) a úspory tak podliehajú inflácii. Môžeš zvážiť i investovanie v radoch tisícov či desiatok tisícov prostredníctvom rôznych investičných nástrojov. Či už pôjde o tie konzervatívnejšie, ako sú termínované vklady alebo podielové fondy, alebo o rizikovejšie platformy. Do úvahy prichádzajú i P2P pôžičky (Zonky či Bondster), dlhopisy (Dluhopisy.cz) a ďalšie investičné nástroje, ako sú Roger alebo Portu.

Stanov si svoje investičné priority

Plánuješ si kúpiť nové auto? Chceš si v budúcnosti postaviť dom? Rozšíriť si vzdelanie alebo rozbehnúť podnikanie? Stanov si plán a šetri naň.

Nespoliehaj sa na to, že vyhráš v lotérii alebo športke. Peniaze ti s najväčšou pravdepodobnosťou len tak zo dňa na deň na účte nepristanú. Šetri si časť príjmov, ktoré potom budeš môcť do svojich priorít a snov investovať. Keď zistíš, že utrácaš napríklad 30 % platu za krátkodobé pôžitky, keď by si mohol/a 15 % z toho ušetriť a investovať do plnenia svojich snov, budeš mať podstatne vyššiu motiváciu optimalizovať svoje náklady.

Nepodliehaj reklamám a zľavám

To sa samozrejme ľahko hovorí. Reklama je všade okolo nás a niekedy je naozaj ťažké jej nepodľahnúť. Môžeš však premýšľať nad tým, či nenakupuješ pod vplyvom emócií, neuvážene, impulzívne a neutrácaš tak zbytočne za niečo, čo vlastne nepotrebuješ a nevyužiješ.

Akcia 1+1 zdarma je síce super, ale pokiaľ sa vzťahuje na produkt, ktorý ti je nanič, utratíš o celých 100 % viac, než si pôvodne zamýšľal/a!

Možno ti to je povedomé: ideš nakupovať, lebo máš hlad, a nakoniec odídeš s oveľa väčším počtom vecí, než bolo pôvodne v pláne. Základné pravidlo preto znie: nechoď nakupovať, keď máš hlad.