1. Právnik

Ďalšia veľmi zodpovedná profesia, pri ktorej musíš mať skutočný dar komunikácie s ľuďmi. Silnejšie sebavedomie, chladná hlava a guráž tiež nie sú na škodu. Väčšina tvojej práce sa však nebude odohrávať v podobne slovnej prestrelky v súdnej sieni, ako sme to zvyknutí vídať vo filmoch. Právnici trávia množstvo času menej akčnými činnosťami ako sú konzultácie s klientom, prešetrovanie prípadu, interpretácia zákonov alebo zhromažďovanie dôkazov. Súdna sieň je potom iba vyvrcholením celej snahy.

 

2. Event manažér

Miluješ spoločnosť ľudí, máš zmysel pre detail a aj nejaký ten vkus? Tak si sa zrodil pre túto pozíciu. Organizácia svadieb, konferencií, slávností, večierkov a ďalších akcií vyžaduje extroverta od začiatku až po úplný koniec. Od komunikácie s klientom cez jednanie s dodávateľmi až po patronát nad priebehom samotnej akcie. Na tvojich bedrách bude spočívať zodpovednosť za priebeh celého eventu, vrátane najmenších detailov. Ostrejšie lakte sú pri povolaní organizátora tiež výhodou, o adrenalín totiž občas nebude núdza. Táto práca jednoducho vyžaduje všestranného extroverta.

3. Doktor

Kde môže prísť človek s človekom do kontaktu častejšie než v zdravotníctve? Doktor a zdravotnícke profesie ako také sú v podstate synonymom pre prácu s ľuďmi. Pre túto profesiu nestačí len hromada vedomostí a šikovné ruky, ale aj schopnosť komunikovať s rôznymi ľuďmi. Ak chceš ľudí liečiť, musíš ich mať naozaj rád. Bude na tebe ležať obrovské bremeno zodpovednosti, no odmenou ti bude jeden z najkrajších ľudských pocitov – že si niekomu skutočne pomohol.

4. Učiteľ

Nemenej zodpovedným povolaním vhodným pre extroverta je učiteľ. Nebude už na tebe síce závisieť zdravie ľudí, ale budeš zodpovedný za „zdravie“ národa ako takého. Vzdelanie spolu so zdravotníctvom je základom každej spoločnosti. Budúce generácie budú schopné písať, počítať a kriticky uvažovať hlavne podľa toho, aké vzdelanie dostanú. Ako učiteľ budeš potrebovať aj trpezlivosť a pevné nervy, aby si zvládol hromadu študentov v rôznom štádiu puberty. Náročnosť tohto povolania je však opäť priamo úmerná zadosťučineniu v podobe možnosti vychovávať populáciu.

5. Stevard

Keď sa povie stevard, pravdepodobne sa ti vybaví človek v slušivej uniforme, ktorý predvádza v uličke lietadla postup pri núdzovom pristátí. Rola stevarda však zahŕňa oveľa viac. Musí byť napríklad veľmi trpezlivý, milý, ochotný, a slušný. A ak chceš mať pri svojom povolaní hlavu v oblakoch, musíš mať hlavne pokojnú povahu. Byť stevardom alebo letuškou totiž zahŕňa aj upokojovanie vystrašených pasažierov alebo dokonca konfrontáciu s nespokojným cestujúcim. Odmenou ti bude okrem precestovaného sveta aj množstvo medzinárodných známostí.

 

6. Herec

Či už si predstavíš divadelného, alebo filmového herca, toto povolanie skutočne nie je pre každého. Musíš byť extrovert a tak trochu aj exhibicionista v jednom, aby si sa nebál predstúpiť pred masu ľudí a nechať sa zaliať svetlom z obrovských reflektorov. To však samozrejme nie je všetko. Musíš byť presvedčivý rozprávač, musíš ovládať výraz tváre, spievať, tancovať a hromadu ďalších (super)schopností. Búrlivý aplauz, úsmevy a standing ovation na konci divadelného predstavenia budú potom pre teba zaslúženým rajom.

7. Sociálny pracovník

Toto povolanie môže mať množstvo podôb, no vždy zahŕňa starostlivosť o ľudí v určitej núdzi. Uplatnenie tu nájdu aj introverti, no empatický extrovert si určite tiež príde na svoje. Sociálny pracovník musí byť v prvom rade zrelá osobnosť s nutnou dávkou tolerancie k rôznym ľudských osudom. Nie je to jednoduchá profesia, no prinesie ti vedomie toho, že práca, ktorú robíš, má skutočný zmysel.

8. Kaderník

Na prvý pohľad sa môže zdať, že táto profesia sa v mojom výbere objavila omylom. Nenechajte sa však pomýliť, je tu úplne zaslúžene. Šikovný kaderník, ktorý dokáže vytvoriť originálny účes je samozrejme veľmi cenný. Zdá sa ti ale, že šikovné ruky sú to jediné podľa čoho si ľudia svojho kaderníka vyberajú? Ako kaderník musíš byť tak trochu aj psychológ, množstvo ľudí sa totiž za tebou príde aj porozprávať, požartovať alebo posťažovať si. S ľuďmi budeš tráviť väčšinu dňa a ako extrovert sa nudiť určite nebudeš.