1. Barcelona, Španielsko

Metropola Katalánska a druhé najväčšie mesto Španielska patrí právom k najobľúbenejším cieľom turistov. Masy návštevníkov sú však vyvážené obrovskou škálou zážitkov, ktoré na teba v Barcelone čakajú. V uliciach mesta nájdeš nádhernú architektúru plnú farieb korunovanú Gaudího Sagradou Familiou. Farbami ťa očaria aj Picassove maľby, ktoré môžeš obdivovať priamo v jeho múzeu. Pred horúcim španielskym slnkom ťa ochránia nespočetné mestské parky a ak naopak po slnku túžiš, za mestom objavíš nádherné pláže stredozemného mora.

2. Budapešť, Maďarsko

Jedno z najkrajších miest na Dunaji, do ktorého sa budeš chcieť vracať stále znova. Intelektuál tu nájde množstvo histórie, pôsobivú architektúru a rozmanité múzeá. Na zmysly pôžitkárov budú zasa útočiť kvalitné reštaurácie a prekypujúci nočný život, ktorý je porovnateľný s oslnivými metropolami západnej Európy. Nie nadarmo sa Budapešť prezýva ako „Paríž východu“. No a preslávené termálne kúpele nakoniec ponúknu zážitok tak pôžitkárom, ako aj milovníkom krásnej architektúry.

3. Edinburgh, Škótsko

V hlavnom meste Škótska na teba stredoveká atmosféra dýchne tak mocne, ako len málokde. Pri prechádzkach magickými uličkami Edinburghu budeš mať pocit, ako by si sa vrátil v čase. Nedá sa teda čudovať, že v tomto prostredí vznikala aj knižná sága o Harry Potterovi. Počasie tu môže byť dosť nevyspytateľné, no pred vetrom a dažďom ťa ochráni niektorý z nespočetných štýlových pubov.

4. Kotor, Čierna Hora

Najznámejším mestom ležiacim na pobreží Jadranského mora je v súčasnosti nepochybne Dubrovník. Popularitu mu prinieslo natáčanie seriálu Hry o tróny, v ktorých bolo toto miesto použité ako jedna z hlavných lokácií. Jadranské pobrežie však toho skrýva oveľa viac. Stále nie úplne objaveným pokladom je Kotor. V tomto pitoresknom mestečku, ktoré je ukryté v jedinom fjorde južnej Európy, ti nuda nehrozí. Môžeš korzovať jadrom krásneho historického centra, môžeš ležať na zlatistej pláži alebo to môžeš všetko pozorovať z hora, z monumentálnej pevnosti strážiacej tento jadranský poklad.

5. Atény, Grécko

Ako by mohlo v tvojom zozname chýbať mesto, v ktorom sa zrodila európska civilizácia? Top aténskym zážitkom je Akropola, ktorá ti okrem návratu do starovekej histórie ponúkne aj monumentálny výhľad na celé mesto. Gastronómia a záplava všemožných reštaurácií je ďalšou dominantou Atén. Grécka kuchyňa je extrémne pestrá a okrem vplyvov z celej južnej Európy na teba dýchne aj exotický Orient. Ak ti táto slnkom zaliata metropola predsa len nebude stačiť, môžeš nasadnúť na loď a vydať sa na niektorý preslávený grécky ostrov.

6. Rotterdam, Holandsko

Doteraz som písal o mestách, ktorým dominuje bohatá história a výrazné pamiatky z rôznych období našich dejín. Rotterdam je tiež historické mesto, no jeho príbeh je úplne odlišný. Toto prístavné mesto svetového významu je prehliadkou modernej architektúry. Na relatívne malom priestore sú sústredené architektonické skvosty najrôznejších moderných žánrov a období. Ako štvrté najväčšie prístavné mesto sveta navyše Rotterdam už desaťročia vstrebáva vplyvy z rôznych krajín a dostane ťa svojou kozmopolitnou atmosférou.

7. Istanbul, Turecko

Ak zatúžiš po skutočnej európskej exotike, Istanbul by mal byť pre teba jasnou voľbou. Ťažko by si na starom kontinente hľadal mesto, ktoré by bolo od Európy tak historicky a kultúrne odlišné, ako je práve Istanbul. Toto mesto, rozkročené na dvoch kontinentoch, ti ponúkne monumentálne pamiatky ako Modrá Mešita či Hagia Sophia. Alebo sa môžeš na celý deň stratiť v nekonečných uličkách Veľkého Bazáru. No a ak ti to je málo, vydaj sa k Bosporu a užívaj si nádherný výhľad na mesto z paluby výletnej lode.

8. Berlín, Nemecko

Mnoho z historických pokladov tejto metropole premenila vojna na trosky. Pamiatkami a historickým dedičstvom Berlín skutočne neoslní. Jeho čaro spočíva inde. To, čo robí toto mesto atraktívnym, je extrémne bohatá kultúrna scéna, všadeprítomné umenie a rozmanitosť ľudí, ktorých tu môžeš stretnúť. Nočný život navyše patrí k tomu najlepšiemu čo Európa ponúka a v unikátnych podnikoch ťa neminie ani preslávené nemecké pivo. Berlín si proste zamiluješ.

9. Reykjavík, Island

Čo tak mesto, ktoré ti poskytne útočisko pred letnými horúčavami? Potom by sa tvoja pozornosť mala upriamiť na sever. Reykjavík je navyše raj pre chodcov a cyklistov. Mesto je výborne projektované pre prechádzky akéhokoľvek typu a z rušného centra sa za pár minút dostaneš k pobrežiu, kde ti bude spoločnosť robiť iba šum mora. Reykjavík sa tiež pýši s jednou z najnižších kriminalít na svete a ľudia sú tu k návštevníkom skutočne srdeční. Zároveň je to však aj jedno z najdrahších miest na svete a náklady na túto dovolenku ťa môžu zaskočiť.