1. Plánuj dopredu

Predstava úplne spontánneho cestovania je veľmi lákavá. Môže sa však potom ľahko stať, že na teba niekde vyskočia nečakane vysoké ceny alebo zaplatíš za niečo, o čom si ani nevedel, že je spoplatnené. Cestu je jednoducho potrebné naplánovať. Nepotrebuješ podrobný itinerár, no mal by si mať aspoň predstavu o tom, koľko daná krajina alebo mesto stoja, ktoré formy dopravy a ubytovania sú výhodné, a ktoré atrakcie ti nezhltnú rozpočet. Informácie sú základom cestovania a predídeš vďaka nim nie len nečakaným nákladom, ale aj kultúrnym trapasom.

2. Spi v hosteloch

Nebude to úplná cestovateľská romantika. Musíš sa obrniť a zniesť chrápanie, zdieľané sociálne zariadenia aj občasných hlučných spolubývajúcich. Hostely sú však už väčšinou čisté, príjemné a hlavne dobre situované. Ubytovanie hľadaj vždy cez internet, na mnohých stránkach totiž nájdeš hodnotenia, ktoré ti môžu pomôcť pri rozhodovaní. Hostely sú výborné hlavne pre sólo cestovateľov, ktorí by inak za samostatnú izbu platili aj niekoľkonásobnú sumu. Skvelou ubytovacou alternatívou je Couchsurfing, vďaka ktorému môžeš prenocovať u niekoho doma a spoznať miesto oveľa autentickejšie.

3. Stopuj

Aj v tomto prípade platí, že je podstatné pracovať s informáciami a tiež vopred naštudovať bezpečnostnú situáciu v konkrétnej zemi. V mnohých krajinách je ale stopovanie bežný a pohodlný spôsob ako ukrajovať vzdialenosti. Okrem toho takto spoznáš aj hromadu nových ľudí a dostaneš sa na zaujímavé miesta, o ktorých sa v sprievodcoch nepíše.

4. Zbaľ sa rozumne

S malým batohom sa ti bude cestovať ľahšie a zároveň sa budeš môcť lacnejšie presúvať. Tri kilometre mestom sa s malým batohom stávajú nenáročnou prechádzkou a na taxík ani nepomyslíš. Zároveň však musíš dbať na to, aby si mal v batohu všetko, čo potrebuješ a nemusel zbytočne veci dokupovať. Pokiaľ ideš do chladnejších krajín, nezabudni na teplé, prípadne nepremokavé oblečenie. V prípade nejakých netradičných aktivít nezabudni na špeciálne vybavenie. Ušetríš nie len peniaze, ale aj čas strávený zháňaním potrebných vecí.

5. Necestuj v hlavnej sezóne

Každá krajina má obdobie, v ktorom sa do nej hrnú masy turistov. V Európe ide obvykle o leto a táto „turistická sezóna“ býva umocnená ešte školskými prázdninami. Všeobecne však platí, že „turistickú sezónu“ určuje hlavne počasie. V tomto období sú ceny vyšponované na maximum, obzvlášť v prípade leteniek a ubytovania. Stačí ak však vycestuješ tesne pred alebo tesne po tomto období a rozdiel v cenách bude ohromný. No a ak vyrazíš úplne mimo sezónu, dostaneš sa často aj na polovičné ceny.

6. Ušetri na jedle

Vyhni sa predraženým kaviarňam a reštauráciám. Lacné jedlo môžeš kúpiť v lokálnych supermarketoch alebo na trhoviskách. Hostely sú navyše často vybavené kuchynkou, v ktorej si môžeš pripraviť vlastné jedlo. Toto pravidlo však neplatí paušálne. Ak máš nejaké odporúčania na chutné jedlo alebo ak chceš niečo nové ochutnať, tak si to dopraj. Jedlo totiž tiež patrí k cestovateľským zážitkom.

7. Kúp si lokálnu SIM kartu

Poplatky za roaming a internetové dáta ťa v niektorých prípadoch môžu stáť viac než samotná letenka. Aby si tomu predišiel, zaobstaraj si hneď ako to bude možné lokálnu SIM kartu. SIM karty sú dostupné na mnohých miestach, často už priamo na letisku. Voláš za miestne ceny a k dispozícii máš obvykle neobmedzené dáta.

8. Používaj internet a aplikácie

Byť online môže pôsobiť na výlete otravne, no ušetrí ti to čas, energiu a aj peniaze. Na internete nájdeš obvykle množstvo názorov nie len na ubytovania, ale aj tipy na pamiatky, atrakcie a dobré podniky. Vyhneš sa tak pasciam na turistov, ktoré majú za úlohu návštevníkov prilákať a vytiahnuť z nich peniaze. Zároveň môžeš sledovať aktuálne správy o počasí, otváracích hodinách pamiatok a bookovať lístky v predstihu.

9. Cestuj a zarábaj

Najvýhodnejším spôsobom cestovania je to, ak si nájdeš v danej krajine prácu. Možností je dnes neúrekom, záleží od tvojich schopností. Môžeš učiť jazyk, môžeš robiť inštruktora v lyžiarskom stredisku alebo sprievodcu na výletnej lodi. Môžeš robiť čašníka, krupiéra v kasíne alebo au-pair. Výhodou je, že mnohé z týchto pozícií sú sezónne a tak sa po pár mesiacoch práce môžeš vydať ďalej a pokračovať v nových cestovateľských zážitkoch.