Uprav si hľadanie na mieru

I keď algoritmus Google dokáže veľa vecí a prehľadáva každú internetovú medzierku, občas je potrebné mu trochu pomôcť zúžením oblasti, v ktorej štrachá dáta. Ako na to? Stačí pred hľadané frázy napísať krátke slová s dvojbodkou, a hneď sa ti začnú zobrazovať oveľa presnejšie výsledky.

1) Vyhľadávaj len na konkrétnej stránke

Napísaním slovíčka „site:” do vyhľadávača a adresy stránky, ktorú chceš presliediť, si ušetríš čas prehľadávaním nezodpovedajúcich odkazov. Napríklad fráza „site:proudly.cz programátor” ti vyhodí všetky články a ponuky pre programátorov na našej stránke.

2) Nájdi príbuzné alebo podobné weby

Páči sa ti nejaký blog alebo stránka o technológiách a chceš nájsť ďalšie, ktoré by ťa mohli zaujať rovnakým spôsobom? Funkcia „related:” nasledovaná opäť adresou je práve pre teba! Po zadaní ti vo vyhľadávači vybehnú alternatívne stránky s podobným obsahom.

3) Hľadaj konkrétne typy súborov

Vieš, že potrebuješ nájsť pdf týkajúce sa života ondatry, ale nikde nemôžeš natrafiť na správny odkaz, ktorý hľadáš? Použi funkciu „filetype:”. Po zadaní frázy „ondatra filetype:pdf” Google prehľadá na celom internete len miesta s vytúženým súborom.

4) Mínusom sa zbavíš nechcených výsledkov

Napísaním znamienka mínus do vyhľadávanej frázy označuješ, že sa chceš vyhnúť odkazom obsahujúcim určité slová. Fráza „smartphone -iphone” ti napríklad pomôže nájsť najnovšie telefóny a zároveň sa vyhnúť produktom od Apple.

5) Obíď zákazy alebo si prezeraj stránky, ktoré sú off-line

Vďaka funkcii „cache:” môžeš ochutnať zakázané internetové ovocie. Zadanie tohto magického slovíčka spôsobí, že si môžeš prezrieť poslednú uloženú verziu stránky, a to i vtedy, ak je blokovaná administrátorom. Hneď máš v zálohe ďalší detektívny trik. Vďaka tejto funkcii je často možné zistiť, či nebol článok po publikácii upravený.

6) Hľadaj len v texte alebo len v názvoch stránky

Občas sa vyplatí zúžiť vyhľadávanie len na názvy webov, alebo naopak ich z hľadania vyradiť a nájsť frázy v texte stránok. Na prvú z týchto úloh poslúži funkcia „intitle”:, tú druhú hravo zvládne funkcia „intext:” alebo „allintext:”.

7) Použi úvodzovky na hľadanie v presnom poradí

I keď Google väčšinou prehľadáva výsledky s presnou frázou, ktorú do nej človek zadá, môžu existovať aj prípady, keď potrebuješ zaistiť, aby sa zadané slová na stránke objavili v presnom poradí. Dokážu to horné úvodzovky napísané pred a za všetkými vyhľadávanými slovami.

8) Vyhľadávaj pomocou obrázkov

Máš fotografiu z netu a chceš zistiť, kde bola vyhotovená? Alebo chceš nájsť podobne vyzerajúce miesta? Prepni vo vyhľadávaní na Google obrázky, klikni na ikonku v tvare foťáka a buď nahraj obrázok z počítača, alebo uveď jeho URL. Môžeš tiež jednoducho obrázok uchopiť a priamo pretiahnuť do vyhľadávacieho panelu. Google ti potom dokáže (pri známejších miestach) povedať, o ktoré miesto ide, ponúkne ti podobné fotografie i rovnakú snímku v rôznych veľkostiach. Ideálne na odhaľovanie fake profilov na zoznamkách.

Ako vidíš, Google možno používať mnohými ďalšími chytrými spôsobmi. Má zabudovanú kalkulačku i prevodník všemožných mier či mien. S trochou praxe a radami sa ti už takmer nikdy nestane, že po vyhľadaní musíš preklikať niekoľko stránok výsledkov, než sa dostaneš k želanému webu či súboru.